Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korsika - přechod části GR 20

8. 6. 2018

Korsika - procházka po GR 20

Fotky jsou ZDE

8.6.2018 pátek
Sraz na Prajdě a jedem tranďákem do Livorna. 

9.6.2018 sobota
V noci v Německu na dálnici hrkání. Máme bouli na gumě. Výměna na odpočívadle za orezlou rezervu. Má nemoc - zarezlej ventilek, kerej se nám manipulací daří ukroutit. Tak tam zas dáváme bouli. Čekáme ve Firenze až otevřou pneuservis. Za 10e spravují rezervu a namontují, jsme zachráněni. Stavujem se v Pise u šikmé věže, ranní trajekt stejně nestíháme. Pojedem odpo ve dvě. Auto v Livornu na hlídané parkoviště. V Bastii všechny busy do hor fuč. Berem poslední vláček do  Casamozza. Dál nic nejede, až zítra ve 12. Jdem spát k řece. Sám domorodec nás posílá do mandarinkového sadu. Koupem v řece a za vůně květů a jebáni komáry usínáme pod hvězdami.

10.6.2018 neděle
Jdem na stopa po trojicích. Kluci už volaj, že jedou přímo do Solenzara, my se ještě neodlepili. Nakonec se taky daří, ale na několikrát. V Solenzaru zas po skupinkách do hor k Cascade Polishellu. Koupačka a proti kaskádám, že vylezem na hřeben. To bychom zde ale strávili zbytek dovolený horolezením. Otáčíme a už skoro za tmy postupně dostopujem az do sedla Bavella. Tím jsme vlastně ztrátu smazali. Oslavujem v hospodě vínem 1l za 8e. Spaní pod šírákem ve stínu parkoviště.

11.6.2018 pondělí 
Po GR20 do hor. Skály, krása, ale zatahuje se, spadne pár kapek. Jsme na prvním refuge - Asinau. Zapomínám zde na zábradlí mikinu. Občerstvujem a vzhůru na hřeben. U Monte Incudine jdem alternativní trasou. Vyčasuje se. Spíme na krásném místě u říčky Ruisseau.

12.6.2018 úterý
Zatažené ráno. Pak mrholí. Krásné travnaté pichlavé planiny, občas bukový háj, ale mlhavo, nevlídno. V Bocca di Arnone se spojujem s hlavní trasou. Skalami po hřebeni docházíme do refuge d Usciollu. Je tu krám. Rybičky za 2e, chleba taky, pivo třetinka za 4,50 ve skle. Vozej to sem helikopterou. Občerstvujem a lezem na další skalnaté hřebeny. Fouká, je zima a mlha, lezem krásným skalnatým terénem, ale bez výhledů, takže je to k prdu. Překonáváme vrcholy a scházíme k k Bivouac Laparo. Potkáváme krajana s rozbitým kolenem. Jde mu to pomalu, ale i tak hodlá přejít kus GR20. V chajdě by bylo hezky, ale není tu voda, tak pokračujem. Těžkej krásnej terén bez výhledů a ve fujavici, jaká škoda. Překonáváme Punta di Campitellu a úplně vysíleni se dopotácíme na Refuge di Prati. Mrholí, padáme do boudy, kde je narváno a teplo. Litr vína za šest. Berem hned dvě. Pak nás vykopávaj, že bude večeře pro ubytované. Stavíme na výdrholci stany (poplatek 7e/os) a pak se vracíme do chajdy. Zabíráme stůl, kytara, víno. Ale před desátou nás vykopou. De se spát.

13.6.2018 středa
Zrovna neprší, balíme mokrý stany a hurá přes hřebínek do doliny. Dole nefouká ale zas začíná pršet. V přeháňkách docházíme k Refuge Col de Verde. Vede sem odspoda asfaltka. Padíáme dovnitř, kafe, kola, snídaně. Okupujem to zde hodinu a znovu do deště. Traverzy bukovými stráněmi, potůčky, spálené lesy. Dlouhá etapa s malým převýšením a konečně Refuge de Capannelle. Též na konci asfaltky, lyžařské středisko. Nad námi Monte Renoso - 2. nej hora Korsiky. Chajda zděná, honosná, hafo lidí. I tady je krám. Hovoříme se slováky, co jdou v protisměru. Sou dost vyřízený. Na Monte Cintu hafo sněhu a skoro lezecký podmínky. Dáváme džbánky vína, stavíme stany (zas 7e), dokonce leze sluníčko, vaříme nudle. Pak kvasíme v chatě u vína, než nás vykopnou kvůli večeři. Po té večer znovu vína a kytara.

14.6.2018 čtvrtek
Konečně krásně a panoramata. Terén nenáročný. Pelášíme lesima a skalama přes sedlo do Vizzavony. U nádraží je předraženej krám, kemp a pár hospod. Tak se obžerstvujem. Potom krásným údolím říčky L.Agnone kolem kaskád a vodopádů až na nejkrásnější místo na světě na skalách nad vodopádem. Stavíme stany, vaříme dobroty, dopíjíme zbytky šnapsů a brzy zaléháme.

15.6.2018 pátek
Stále proti proudu až pod skalní velikány a po nich vzhůru na hřebeny. Je hezky. Na hoře Pointe Murratela svačina, debata s polkou a slovenkou, co pracujou v Bruselu a sešup k Refuge de L'Onda. Obědujem, pijem víno, válíme se. Potom dolů k říčce Ruisseau, spousta nádherných lagun a peřejí. Koupačka, ale chlad nás vyhání na další pochod. Fotíme se u vodopádu Cascade du Meli (titulka na Trutnovinky) a pelášíme do Canagi. Potom kus po asfaltu a přes kopečky nekonečně do Vivaria. Městečko s obchody a bárama. Lejem do sebe pivo a jdem na opulentní večeři do nej rest u kostela. Batis má narozky, tak nás zve. Objednáváme všechny místní speciality. Talíře rotují, aby každý ze všeho ochutnal. Potom pastis a v dalším báru repete a pivo. Taky jsme koupili 5l krabici vína, abychom měli zítra co pít při přesunech do Bastie. Dopotácíme se na nádraží a usínáme pod šírákem na rampě.

16.6.2018 sobota
Ranní vláček do Corte. Jdem na náměstí, ale trhy se dnes nekonají. Tak nákup v sámošce a naší základnou se stává venkovní posezení kavárny na rohu. Část výpravy jde na hrad, část si dává kafe (1e), pastis, likér, víno. Honza tahá kytaru a stává se z nás pouliční atrakce. Nejdřív tu je jen pár místňáků, pak lidí přibývá a už si není kde sednout. Majitel se spokojeně usmívá. Prostě korsická pohoda. Když se konečně zvednem a jdem se koupat k řece, volaj Honzu zpátky a dostává flašku místního vína. Koupem se na pláži pod hradem a jdem zpátky na vlak. Do Bastie jedem ještě skoro dvě hodiny. Honza preluduje, pije se víno. Potom ve městě poslední nákup, koupání v moři a odjezd. Zdržel jsem se v krámě, do odjezdu půl hodiny. Kdyby mě Zajda nenašel, tak sám bych odjezdovej terminál nenašel (... dokonalý rým) a seděl tam ještě teď. Ženou nás na trajekt, hned za námi zavíraj vrata a vyjíždíme o 15min dřív. Cesta rychle ubíhá (... vín, jídlo, hovory s Čechy, co pracujou na Korsice) a šup k autu a dom. Nocleh u jezírka nad Lago di Garda a nekonečná cesta domů.

Sestava:
Potap, Zajda, Bogis, Batis, Pafka

Ušli jsme necelou půlku GR20, strašně mě bolely nohy, záda a vůbec sem se vysílil. Pacific Crest Trail asi nikdy nepřejdu. Ale bylo to krásný.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář