Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gaderská dolina a Malá Fatra 26. - 29.5.2016

26. 5. 2016

Pár fotek je ZDE

26.5.2016 čtvrtek

Autem do PA a vyrážím RegioJetem 22:44 do Vrútok. No vyrážím …, má to sekeru 40min a v cíli hodinu.

 

27.5.2016 pátek

Vrútky 4:50. Přípojný vlak do Martina je fuč. Další jede už 5:13. Kávička u prodavačky fornetti. Mě spadla čelist, za turka chce euro. V automatu je za 0,40. Inu jsem stále mladý a zbrklý – prenáhlil som sa. V Martině jsme v 5:20  a ve stejný čas jede bus do Blatnice. Běžím, chytám ho na křižovatce. No klika.

V Blatnici otvíraj krám až v 6:30 (je 5:40), tak na snídani nečekám  a vyrážím do Gaderské doliny. Nový asfalt, park s kulometem a pstruhovým rybníčkem, nová asfaltka. U chatičky před hájovnou snídám trochu musli a začínám stoupat po modré směr jaskyňa Mažarná. Za 45min jsem tam. Obrovský převis a chodby doleva, doprava. Prolejzám to s čelovkou a mám strach, že za nějákým pilířem na mě vybafne medvěd. Po prohlídce jdu vejš, vápencové skalky, i řetězy a travnatá police, borový hájek, vzácná květena. Konečně vylézám ze stínu a sluníčko peče, kochám se na vyhlídkách. Je 9:30 a jsem nahoře na Tlstej. Je to ráj, zelená travička, modré hořečky, vstavače, petrklíče a spousta dalších kytek, kerý neznám. Cpu se rohlikama z domova a uléhám do zelených peřin. Dávám si dvacet, budí mě povykování turistů. No spíš turistek. Balím, fotím je u krabice s vrcholovou knihou a peláším dál po zelené přes Báglov kopec na Ostrů. Členitý hřeben, skály nahoru dolů. A jsem na Zadnej Ostrej. Krajina jak z indiánek. Vidím odtud schody na Ostrů, vypadá to fantasticky - schody do nebe. Jdu tím směrem, potom schovávám ranec na skálu a horolezením přímo přes hřebenové skalky pod nástup na schodiště. Lezení po skalách, řetězy, průlez oknem a jsem na vrcholu. Tak to stálo za to i když Výhledy do daleka se moc nekonají, neb je opar. Vidím jen tak do Martina a Malej Fatry. Blatnicu mám z ptačí perspektivy. Nakochanej lezu zpět pro ranec a sestupuji po žluté do Konského dolu. Sestup nekonečný, dole vedro. Mám žížu, s vodou jsem to podcenil jako obvykle (neb jsem línej ji tahat). Už abych byl u rybníka, je tam pramen, no koupat se ale nedá, je tu moc lidí. Zalejzám kousek za roh a meju se u vodočtu na Blatnickém potoce. Potom na chvíli usínám na slunci.

V 17:20 po kávičce vyrážím do centra. V coopu kupuju slaninu, sejra a křupky (pečivo už nemaj). Pak zkouším bufet u školy. Sedí tu domorodci, pivo je Martiner Richtár za euro. Zkouším i druhou krčmu nad coopem. Zase Martiner za euro a borovička za 0,60 (maj i Svijany, ale chci domorodé pivo). Honěj se mraky, nad Fatrou sa blýska. Jdu zpět do doliny mezi kapkami.

Okolo 20:00 dorážím na Blatnický hrad. Opravuje se, maj tu pěknou chajdu, ohniště. Ještě přicházejí turisté. Od nich zjišťuji cestu do Sebeslavců.Je to asi 800m a bus jede ráno v 4:50. Pak už je klid. Peču lovečák z domu, zajídám křupkama a ve 21:00 usínám na povale.

Ujito 19km.

 

28.5.2016 sobota

Budíček ve 4. Jdu po cestě lesem směr Sebeslavce. Ale cesta ne a ne klesnout tím směrem. Tak samotu nadcházím a spouštím se pak přes louku zpět k domům u silnice. Tím jsem vynechal kostelík sv. Ondreja. No co se dá dělat. Busem do Martina, vlakem do Vrútok (zde kafe z automatu a frťák rychloborovičky v plastu z bufetu na peroně) a pár zastávek do Varína. Zde navazuje bus do Terchovej (naproti nádraží je již otvorená krčma pod lipami  a domorodci si zde krátí nekonečných 5min do odjezdu busu borovičkou).

Terchová 7:00. Říčka v obci kalný veletok po včerejší večerní smršti. Nákup v rodném lídlu (pivo, chleba). Snídaně na lavičce u řeky (pivo, chleba, maso) a vzhůru do hor. Nastupuji od silnice z Tiesňav prudce vzhůru po modré na Malé noclahy. Potom furt po hřebeni až na hlavní hřeben. Terén náročný, jdu skoro pět hodin, furt nahoru dolu, skalky, řetězy, ale zas krajina jak z indiánek, bukové pralesy, vzácná květena, výhledy na Rozsutce a jiné velikány. Místy to dost klouže po včerejším lijáku. Usínám v sedle Príslop a nad ním pak potkávám turistu z Martina. Zná Trutnov, stavěl čističku v Bohuslavicích. Řeč se stočí jako obvykle na medvědy. Loni jednoho potkal u Rajeckých Teplic na ostružinách na 15m. Medvěd jen zabručel a naznačil padej, to jsou moje ostružiny a tím se případ vyřešil. Od té doby nosí na výlety hasičák (... opravdu dvoukilovej hasičák má vetnutý v kapse baťohu ...). Oběduji na Kraviarské, na Chrapákách nabírám vodu (konečně  ... som smadný ako ťava). Hupky dupky na hlavní hřeben (sedlo Bublen), ranec hážu do kleče a nalehko peláším na Velký Kriváň. Zde značný vichr, peláším zpět a pokračuji na Malý Kriváň. Za pramenem, před stoupáním na vrchol, kávička a kochání. V 17:30 jsem na vršku.

Scházím kus z hřebene. U pramene dělám ohník, peču maso, vařím čaj, poslouchám zpěv ptáků a vzdálený hukot civilizace hluboko v údolí. Ve 21 jdu spát, začlo pršet.

Ujito 17km.

 

29.5.2016 neděle

Pršelo jen půl hoďky, ale i teď ráno je pošmourno, vlhko. Stoupám zpět na hřeben a pokračuji ve vichru ns Suchý vrch. Úsek před ním, přes Biele skaly, je hodně členitý (lezení po skalkách) a já už sotva pletu nohama (... zase jsem si vzal málo vody, resp. sem si pro ní nedošel v sedle Priehyba ...). Chvilkama je vedro, chvilkama na déšť, a dost fouká. Ženu se vpřed s vidinou piva na chatě pod Suchým. Prudký sestup ze Suchého dost klouže, ještě že mám berle. Jsou se mnou na výletě teprv podruhý a já, zavilý odpůrce této pomůcky, si je nemohu vynachválit. Občas mi překážej, ale většinou poskytují účinnou oporu mýmu porouchanýmu kolenu. Koupil jsem samozřejmě ty nejlehčí, na kerý jsem měl - Fizan Lite NW. Konečně se tam dopotácím v kapkách deště.

Je 10:30, chata poloprázdná, ale rychle se zaplňuje. Holba za 1,50 a horec za 1,20. K tomu chleba a slanina. Výběr jídel úžasný od chleba se sádlem přes halušky až po zvěřinový guláš a domácí uzenou šunku. Ceny 2-8E. ... A moc pekná a milá obsluha. Hodinu zde v teple pozoruji cvrkot a pokračuji směr Starý hrad. Hřebenovka a prudce dolů lesem. A jsem tam. Trošku krápe, je dusno, vyvaluji se pod klenbou s výhledem na dolinu Váhu. Jezděj tam rafty do Strečna. Vařím kávičku na posledním drtku plynu a pokračuji k řece. Rád bych se okoupal ve veletoku a to se daří na soutoku s potůčkem, podle kterého jdu. Akorát musím počkat, až zmizí zvídaví turisté hledící do vln.

V dusnu se dovalim do Strečna a u kompy přes Váh zalejzám na terasu zde přítomné krčmy. 12tka Šariš za 0,90 a borovička za 0,55 mě přivádějí do nirvány a tak zde rozjímám ještě jedno pivo. Potom do centra ke coopu (...má otevřeno i přes celou neděli) na zastávku busu do Žiliny. V 15:30 odjezd. Ve městě jdu do centra do Billy (... Tesco zavřeli), kupuju sýr, rohliky a pivo. Láduju se v parčíku a jdu na vlak (17:20) ... a už jen nekonečná cesta do PA (... zase sekera, no jen 30min).

Ujito 13km

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář