Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsme jeli horní Bobr za povodně

18. 8. 2011


Vydali jsme se na Bobr z Kamiennej Góry v sobotu 23.07.2011. Bylo po deštích – v severních Čechách povodně a v Polsku leckde též. Bobr by měl být podle polských údajů jetelný z K. Góry za stavu 186cm (vodočet K. Góra - http://www.pttk-jg.pl/index.php/kajakiem.html).  To bylo podezřelé, protože stav ostražitosti maj poláci na Bobru 120cm a to ráno byl aktuální stav 125cm  (http://www.pogodynka.pl/polska/podest/zlewnia_gornej_odry) .
A taky že jo. Je 9:30, stojíme u mostu na konci Kamenky (km 247,8) a hledíme do kalné valící se vody, která na některých místech již brala ohradníky na okolních pastvinách. No přesto jsme do toho s Pálavkou nastoupili a vysokou rychlostí se řítili meandry zalehnuti v lodi odolávajíc vrbičkám bičujícím hladinu.

imgp2587.jpg

To naštěstí skončilo asi po dvou kilometrech a řeka se rozšíříla, zpřehlednila. První větší hukot vody nás vyděsil  asi po 1,5km od Kamenky. Jednalo se ale jen o stupeň tvořící vlnu.

Následovaly zbytky jezu na km 244,7. Opět jen vlna.

 imgp2588.jpg

Potom poměrně nový jez na km.243,3 v Sedzislawi. Jedná se vlastně o stavidla, která byla při velké vodě zdvižena, takže jsme prostě jen projeli jednou z děr. 

imgp2591.jpg

Řeka v tomto úseku je již přehledná a díky nadstavu jsme měli pocit, že jedem vyhlídkovou jízdu nad krajinou. Další zbytky jezu jsou na km 240,1 v Marciszowě, také téměř neznatelné zavlnění.  Ale to už nám mávají věže dvou kostelů v obci a kousek za nimi z řeky viditelný bílý sklep (obchod) u silnice. Parkujeme před mostem a hurá přes louku na pivo (výběr asi 20 druhů) a klobásy. Bohužel ale zmizel kolorit, kdy před každým sklepem seděli poláci a cucali pivo či kořalku. Prý platí nový zákon a je zákaz konzumovat alkohol před obchodem. Takže zmizely lavičky a družný rozhovor s domorodci. Když však majitel sklepa chce a má prostor, obejde to tak, že kousek za rohem obchodu postaví pergolu- altánek pro nasávače a život vesele plyne dál (jak jsme se přesvědčili na jiných místech).

Jez na km 237,6 prohlížíme, voda padá asi z 80 cm a vracák není velký, ale jsme tu sami a Jíťa zapomněla vestu, raději obnášíme zprava.

imgp2609.jpg

Další vlna je za železničním mostem na km 235,6 – zbytky jezu.

 imgp2613.jpg

Na konci Ciechanowic (cca km 232,1) je nový jez nezaznamenaný v kilometráži.  Je zalitý vodou – peřej bez válce bezpečně sjízdná (za našeho stavu vody).

imgp2618.jpg

A už následuje to nejhezčí z Bobru. Citace z průvodce: „ Początek bardzo malowniczego(***) przełomowego odcinka pomiędzy Rudawami Janowickimi a Górami Olowiannymi. Spadek widoczny, liczne głazy, przemiały, bystrza.“. Řeka opouští obydlené údolí a více se zařezává mezi kopce. Je tu jeden rozvalený jez (krásně sjízdné pravou částí). Místo vhodné k zastávce, rozdělání ohýnku  a konzumaci zakoupených produktů. Výše vpravo v hájku se skrývají „ruiny wapiennika“ (cedule je vidět z vody). Jedná se o historickou vápenku.
Před lety jsme tu v květnu přespávali a druhý den za nízkého stavu dřeli Pálavku o dno a kličkovali mezi balvany směrem k Janovicím. Takže dnes očekáváme peřeje a boj s balvany. Vody je ale tolik že plyneme po souvislých vlnách bezpečně nad nimi a ani to moc necáká.

imgp2635.jpg

Rychle se blížíme do letoviska Janowice Wielke. Je to východisko na nedaleké skály Sokoliky a zříceninu hradu Zamek Bolczów. Obojí stojí zato navštívit. V Janowicích má být vodácky atraktivní úsek „Šachovnice“ – kličkování mezi balvany a dále úsek „Przelom Janowicki “  pokračuje až do vsi Trzcinsko. Za tohoto stavu ale nic – jen houpavá „mútna“  po polsku, neboli česky kalná řeka.  A janovický jez (km 226,6), asi sjízdný ale obnášíme zleva.

imgp2650.jpg

 

I za Trzcinskem (další východisko na Sokoliky) nás ještě řeka překvapuje vlnami a už se blížíme k mostu v Bobrově. Z vody jsou výhledy na kopce se skálami a potom se na levém břehu zjevuje ponurá ruina zámku „palac Boberstein“, kdežto na pravém za mostem Wojanow (km 218) výhodně položený sklep s ukrytým posezením pro nasávače.

imgp2663.jpg

Po občerstvení nás čekají už jen tři meandry kolem krásného zámku ve Wojanowě a hned za ním před silničním mostem končíme (km 215).

imgp2666.jpg

Napádlovali jsme 32 km po krásné řece, která nás nejdřív vyděsila a potom nadchla. Je 16:15. Máme to akorát na vlak zpět do Kamenky k autu. Vláček taky stojí za zmínku. Jedná se o úplně nové soupravy jezdící mezi Jelení Horou a Trutnovem. Fungují ale jen o prázdninových víkendech.

imgp2682.jpg

 

Upozornění a doporučení:
Obtížnost sjížděného úseku byla max WW I, ale za vysokého stavu rychlý tok vyžadující určitou schopnost manévrovat a včas zastavit. Řeka je sjízdná z Kamenky když je na tamním vodočtu cca 86cm. Údaj na polské kilometráži 186cm je zcela zmatečný (asi se jim tam vloudila jednička) a jeli byste to za regulérní povodně po okolních loukách!!!

Kilometráž jsem čerpal s polských zdrojů (http://www.pttk-jg.pl/images/PTTK/2010/Bobr_mapa_kajakowa.jpg) hlavně kvůli přehledné mapce, která je stejná jako v polské vodácké mapě Bobr.

Stavy vody v oblasti: http://www.pogodynka.pl/polska/podest/zlewnia_gornej_odry

Když se sem vydáte, zkuste si výlet naplánovat na celý víkend. Rudawy Janowicke, kterými Bobr protéká, stojí za bližší turistické prozkoumání. Na své si přijdou i horolezci – na Sokolikách se leze. Pěkný kemp je těsně před Janovicemi na levém břehu Bobru,  a potom v Trzcinsku vlevo vysoko nad řekou pod masivem Sokolika. Sokolíky bývají obležené turisty, jinde je ale poměrně klid. Na mnoha místech (nádraží, centra obcí, kempy) visí podrobné mapy oblasti.